System zarządzania obiektem

BMS – Building Management System

System zarządzania obiektem – BMS (ang Building Management Systems) to zintegrowane systemy inteligentnego budynku. Automatyka budynku oparta na tego typu systemie daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami i systemami znajdującymi się zarówno w budynku, jak i jego otoczeniu. Inteligentny budynek wyposażony w system BMS gromadzi informacje płynące z wszystkich systemów w jednym miejscu, jednocześnie pozwala reagować w czasie rzeczywistym na zachodzące zmiany. Na bieżąco analizuje czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne, aby osiągnąć optymalne warunki (zużycie energii, mediów) oraz poprawić funkcjonalność, bezpieczeństwo, a także komfort.

Systemy inteligentnego budynku spełniają funkcje: integracji, monitorowania, kontroli oraz optymalizacji pracy instalacji i urządzeń technicznych w nowoczesnych budynkach.

 

Automatyka budynku w systemie BMS może realizować poniższe funkcje:

  • Inteligentne sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym w oparciu o indywidualne ustawienia, pomiary natężenia światła, czujniki czasowe, czujniki ruchu.
  • Sterowanie ogrzewaniem pomieszczeń w oparciu o dokładne pomiary temperatury wilgotności oraz integracje układu ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Co pozwala na unikniecie sytuacji, w których urządzenia grzewcze i chłodzące działają równocześnie.
  • Sterowanie wentylacją, klimatyzacją, roletami np. sterowanie oparciu o informacje przesyłane z stacji pogodowej, czujniki czasowe itp.
  • Systemy: alarmowy i monitoringu.
  • Systemy awaryjnego zasilania.
  • System bezpieczeństwa np. w przypadku zagrożenia pożarowego włączane są zraszacze, odcinany jest dopływ tlenu z pomieszczenia, otwierane są wszystkie zamki, umożliwiając ewakuację itp.
Systemy automatyki budynkowej dostarczają wymiernych korzyści w postaci przede wszystkim oszczędności energii elektrycznej. Jest to możliwe dzięki temu, że automatyka budynku steruje pracą systemów ogrzewania, oświetlenia czy wentylacji w sposób optymalny – wykorzystując wszystkie informacje zebrane przez poszczególne podsystemy. Systemy inteligentnego budynku dają również możliwość analizy danych dotyczących zużycia energii i mediów na przestrzeni dowolnie wybranego okresu. Budynek inteligentny cechuje się również zdolnością do szybkiej diagnostyki usterek w poszczególnych instalacjach, jak również daje wskazówki pomocne w usuwaniu powstałych problemów. Systemy automatyki budynkowej mają również znaczny wpływ na podniesienie komfortu przebywania w pomieszczeniach.

Systemy BMS najczęściej instalowane są w hotelach, budynkach biurowych, obiektach użyteczności publicznej (sklepach, urzędach, szpitalach, szkołach), obiektach sportowych i rekreacyjnych. Posiadają także wiele zastosowań specjalistycznych – zwłaszcza w przemyśle farmaceutycznym, zakładach przemysłowych i ciepłownictwie.

Nasza oferta skierowana jest głównie do dużych obiektów, w których integracja systemów stanowi ważny element zarządzania obiektem.
Inteligentny budynek działa w oparciu o zaawansowane technologicznie systemy, a jego zaprojektowanie oraz wdrożenie wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego przygotowania infrastruktury budynku. Dlatego decyzję o inwestycji w inteligentny budynek najlepiej podjąć już na etapie budowy, aby projekt instalacji był w pełni przystosowany do planowanych rozwiązań. Jednocześnie, odpowiednio wykonana instalacja umożliwi rozbudowę i modyfikację funkcjonalności systemu w przyszłości. Dzięki temu, gdy zmienią się potrzeby, budynek inteligentny sprosta nowym wymaganiom.