Inteligentne instalacje elektryczne

Standardowa instalacja elektryczna to najprościej ujmując kabel idący od rozdzielni, przechodzący przez włącznik do odbiornika. Sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej, gdy wybieramy inteligentne instalacje.

Inteligentna instalacja elektryczna zaprojektowana powinna być w taki sposób aby, wszystkie przyciski, urządzenia detekcyjne i odbiorniki były podłączone do jednej centrali. Dzięki temu możliwe jest realizowanie różnych funkcji, które można dowolnie programować bez potrzeby ingerencji w instalacje kablowe. System automatyki domowej umożliwia integracje większości urządzeń budynku w jednym systemie. Integracji podlega elektryka, instalacje ogrzewania, klimatyzacja, system alarmowy, domofon i videodomofon itd.

Inteligentne instalacje posiadają dwie podstawowe cechy, dzięki którym łatwo można je zdefiniować. Inteligentna instalacja elektryczna cechuje się szeregiem wbudowanych urządzeń sensorycznych, umożliwiających dostarczenie informacji o otaczającym środowisku. Dzięki czujnikom i sensorom system zarządzania budynkiem posiada informacje o dacie i godzinę, poziomie oświetlenia, ilości opadów, obecności osób w poszczególnych pomieszczeniach itp. Inteligentny dom charakteryzuje się również zdolnością samodzielnego rozwiązywania problemów: zamykanie i otwieranie rolet, automatycznie w zależności od pory dnia i nocy.

Inteligentne instalacje przestały być osiągalne tylko dla najbogatszych. Obecnie może sobie na nie pozwolić większość ludzi budujących nowe domy. Olbrzymia różnorodność rozwiązań związana jest z pojawieniem się wielu konkurujących ze sobą systemów. Inteligentne instalacje elektryczne mają na celu przede wszystkim zwiększenie komfortu korzystania z budynku poprzez zmniejszenie liczby okablowania oraz możliwość rozbudowy funkcjonalnej bez potrzeby ingerencji w instalacje kablowe.

Jesteś zainteresowany inteligentną instalacją elektryczną?