Standardowa instalacja elektryczna to najprościej ujmując kabel idący od rozdzielni, przechodzący przez włącznik do odbiornika. Sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej, gdy wybieramy inteligentne instalacje.
Inteligentna instalacja elektryczna zaprojektowana powinna być w taki sposób aby, wszystkie przyciski, urządzenia detekcyjne i odbiorniki były podłączone do jednej centrali. Dzięki temu możliwe jest realizowanie różnych funkcji, które można dowolnie programować bez potrzeby ingerencji w instalacje kablowe. System automatyki domowej umożliwia integracje większości urządzeń budynku w jednym systemie. Integracji podlega elektryka, instalacje ogrzewania, klimatyzacja, system alarmowy, domofon i videodomofon itd.
Inteligentne instalacje posiadają dwie podstawowe cechy, dzięki którym łatwo można je zdefiniować. Inteligentna instalacja elektryczna cechuje się szeregiem wbudowanych urządzeń sensorycznych, umożliwiających dostarczenie informacji o otaczającym środowisku. Dzięki czujnikom i sensorom system zarządzania budynkiem posiada informacje o dacie i godzinę, poziomie oświetlenia, ilości opadów, obecności osób w poszczególnych pomieszczeniach itp. Inteligentny dom charakteryzuje się również zdolnością samodzielnego rozwiązywania problemów: zamykanie i otwieranie rolet, automatycznie w zależności od pory dnia i nocy.
Inteligentne instalacje przestały być osiągalne tylko dla najbogatszych. Obecnie może sobie na nie pozwolić większość ludzi budujących nowe domy. Olbrzymia różnorodność rozwiązań związana jest z pojawieniem się wielu konkurujących ze sobą systemów. Inteligentne instalacje elektryczne mają na celu przede wszystkim zwiększenie komfortu korzystania z budynku poprzez zmniejszenie liczby okablowania oraz możliwość rozbudowy funkcjonalnej bez potrzeby ingerencji w instalacje kablowe.